Search
Generic filters
Exact matches only

سبد خرید

ارشد هماتولوژی یا خون شناسی

هماتولوژی یا خون شناسی، (مشخصات کلی رشته، اهداف، جایگاه و موقعیت شغلی در مقطع ارشد)

مقدمه :

خون یک ماده حیاتی است گرچه اهمیتی ویژه دارد اما نتوانسته در حیات موجودات جای آب را به خود اختصاص دهد آب اصلی ترین ماده ای است که بخش عمده ای از خون را تشکیل می دهد اما بحث ما درباره رشته ای که به مسـائل بسیار مهم و جزئــی میپردازد .از آنجا که در تشخیص بیماریهای خون بررسی های آزمایشگاهی نقش مهم دارد و در درمان این قبیل بیماریهای نیاز به انواع فرآورده های خونی می باشد ، همچنین با توجه به پیشرفت های وسیعی که در زمینه خون شناسی صورت گرفته و به منظور تامین نیروی انسانی لازم در رشته خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون و انجام خدمات آزمایشگاهی بیماری های خونی ، دوره کارشناسی ارشد خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون در دانشگاه های واجد شرایط دایر می گردد.

تعریف و هدف :
کارشناس ارشد خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون به دوره ای اطلاق می شود که دارندگان مدرک کارشناسی پس از طی آن و تکمیل مجموعه فعالیت های آموزشی و پژوهشی مصوب مربوط به اخذ مدرک کارشناسی ارشد این رشته نائل می گردند. هدف از ایجاد این دوره تربیت افرادی است که بتوانند با تکیه برمبانی علم خون شناسی و بانک خون توانایی و مهارت لازم جهت انجام کارهای ازمایشگاهی برای کمک به تشخیص بیماریهای خونی و تهیه خون و فرآورده های آن و همچنین آشنایی و تسلط به بانک و دقایق پروسه انتقال خون را کسب نمایند.

نقش دانش آموختگان این رشته در نظام بهداشتی و درمانی عبارت است از:

الف) خدماتی

ب) آموزشی

ج) پژوهشی

 وظایف حرفه ایی دانش آموختگان :

وظایف حرفه ایی دانش آموختگان ارشد خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون در هر سه حیطه خدماتی، آموزشی و پژوهشی در دانشگاه ها و مراکز بهداشتی و درمانی به شرح زیر است:

الف) وظایف خدماتی

  • انجام آزمایشات اختصاصی خون شناسی و بانک خون
  • سرپرستی کارشناسان و کاردانها در آزمایشگاه های خون شناسی و بانک خون
  • سرپرستی دانشجویان در طی دوره های کار آموزی و کارورزی در آزمایشگاه های خون شناسی و بانک خون مراکز بهداشتی و درمانی

ب) وظایف آموزشی

  • تدریس دروس خون شناسی و بانک خون به دانشجویان مقاطع نحصیلی پایین تر
  • تجهیز و اداره امور جاری آزمایشگاه های آموزشی خون شناسی و بانک خون در دانشکده ها
  • آموزش طرز کار با دستگاه ها و روش های آزمایشگاهی اختصاصی خون شناسی و بانک خون به دانشجویان

ج) وظایف پژوهشی

  • همکاری در تهیه و تدوین پژوهش های پژوهشی با استاید مربوطه
  • همکاری در نگارش مقالات پژوهشی
  • ارائه نتایج و یافته های تحقیقاتی در مجامع علمی و کنگره ها

علاوه بر آن با کارشناسی ارشد رشته هماتولوژی می توان به عنوان استاد دانشگاه، پژوهشگر، کارشناس آزمایشگاه تشخیص طبی، کارشناس آزمایشگاه غذا، دارو و بهداشتی، کارشناس آزمایشگاه واکسن و سرم ، مشغول به کار شد.

همچنین فارغ التحصیلان این رشته می توانند پس از به پایان رساندن دوران کارشناسی ارشد هماتولوژی در آزمایشگاه های مراکز درمانی و بهداشتی در امور مربوط به بیماری های خونی و در سازمان انتقال خون در تهیه و و استفاده از خون و  فرآورده های خونی نیز مشغول به کار شوند.

صنعت و بازار کار

دانشجویانی که این دوره کارشناسی ارشد را با موفقیت به پایان می رسانند در آزمایشگاه های مراکز درمانی و بهداشتی در امور مربوط به کارهای آزمایشگاهی بیماریهای خونی و در سازمان های انتقال خون ایران در تهیه و استفاده از خون و فرآورده های خون سالم و انتقال خون مناسب خدمت خواهند نمود.

جهت دریافت هر گونه مشاوره رایگان برای آمادگی در آزمون ارشد و دکتری با شماره های ارائه شده در بخش تماس با ما ارتباط برقرار نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + هجده =

در حال بارگذاری ...
0