Search
Generic filters
Exact matches only

سبد خرید

معرفی رشته داروسازی بالینی و بازار کار آن

داروسازی بالینی یکی از شاخه های داروسازی است که در ایران از رشته های تخصصی داروسازی محسوب می شود و بیشتر در زمینه مشاوره دارویی برای پزشکان فعالیت دارد. پزشکان متخصص می توانند پاسخ سوالات تخصصی دارویی خود را از داروسازان بالینی دریافت کنند. این رشته نیز مانند رشته پزشکی به زیر شاخه های متعدد از قبیل کودکان، عفونی، داخلی، مراقبت های ویژه و غیره تقسیم می شود. امروزه در دنیا به تعداد تخصص های پزشکی موجود، تخصص های داروسازی بالینی به وجود آمده است. هدف از این رشته “مصرف بهینه دارو” یا به عبارتی جایگزین نمودن داروهای تجویز شده با داروهای بهتر، کاهش مصرف اقلام دارویی، تغییر مقادیر مصرف دارو (کم یا زیاد کردن مقدار مصرف دارو) می باشد. مصرف بهینه فقط کم مصرف کردن نیست بلکه درست مصرف کردن است.

برخی از وظایف این گروه از متخصصین عبارتند از: بررسی تاریخچه دارویی بیمار، نظارت بر مصرف صحیح دارو توسط بیمار، بررسی عوارض جانبی داروها و گزارش آنها، پیگیری غلظت های دارویی در بیماران برای جلوگیری از مسمومیت ها، دستیابی به دوز صحیح درمانی (پایش) و کم کردن مدت بستری شدن بیماران و ارائه مشاوره دارویی به پزشکان.

بازار کار رشته داروسازی بالینی:

– ارائه خدمات و مراقبت های دارویی در مراکز بیمارستانی و قرار گرفتن به عنوان مشاوران داروساز مطمئن در تیم های درمانی
در حال حاضر در ایران، یک رشته فوق تخصص برای داروسازی بالینی با گرایش ICU یا مراقبت های ویژه قابل ارائه هست که فعالیت آن ها به صورت تخصصی – در حوزه ICU انجام می شود.
– کار آزمایی های بالینی مربوط به داروهای ساخته شده یا داروهای کاملا جدید(Clinical Trials) را متخصصین داروسازی بالینی انجام می دهند(این حوزه مربوط به حوزه پژوهشی داروسازی بالینی هست).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 10 =

در حال بارگذاری ...
0