Search
Generic filters
Exact matches only

سبد خرید

ارشد-بیوشیمی-بالینی

بیوشیمی بالینی (مشخصات کلی رشته، اهداف، جایگاه و موقعیت شغلی در مقطع کارشناسی ارشد)

معرفی رشته بیوشیمی :

این علم بر پایه آزمایش‌هایی استوار است که بر اساس آن‌ها در نتیجه تشخیص اختلالات در مقدار مواد تشکیل دهنده بدن، بیماری های مرتبط با آن‌ ها شناخته می‌شود. هــدف آن، پاسخ دادن به سوال‌هایی در ارتباط با واکنــــش های شیمیایی و فرآیندهای درون اندامهای موجــودات زنده می باشد. رشته بیوشیمی بالینی که در آن از روش های شیمیایی برای درک و شناخت فرایند های زیستی استفاده میشود، دارای اهمیت روز افزونی می باشد؛ تمام گیاهان و جانوران از ترکیــــب های شیمیایی ساخته شده‌اند و وظیفه بیوشیمیستها آن است که ساختمان این مواد و نقش آنها را در حیات موجودات زنده بررسی و شناسایی کنند

تعریف رشته بیوشیمی :

بیوشیمیست ها فرآیندهای شیمیایی موجودات زنده، DNA ، پروتئین ها و قطعات سلول، اثرات محصولات موجود در مواد افزودنی و دارو ها را مشاهده، بررسی، منتشر و ارائه می کنند. بیوشیمیست ها بررسی می کنند که چگونه واکنشهای شیمیایی خاص در سلول ها و بافت ها رخ میدهد. محققان بیوشیمی در برنامه ریزی و انجام آزمایش های تحقیقاتی،عمدتا برای تولید محصولات جدید، به روز کردن محصولات موجود و تجزیه تحلیل محصولات مذکور متمرکز هستند. بیوشیمیست  ها جنبه های ایمنی بدن، عبارات ژن، جداسازی، تجزیه و تحلیل و سنتز محصولات مختلف، جهش هایی را که منجر به سرطان می شوند مطالعه می کنند. تیم های آزمایشگاهی را مدیریت می کنند و کارهای آزمایشگاهی را زیر نظر می گیرند. بیوشیمیست ها هم چنین باید توانایی طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی را داشته باشند و روش های جدید تولید نتیج صحیح برای محصولات را ابداع کنند. بیوشیمیست ها زیست شناسی مولکولی، مطالعه زندگی در سطح مولکولی و بررسی ژن ها و بیان ژن را تحقیق میکنند و واکنش های شیمیایی در متابولیسم، رشد، تولید مثل و وراثت را مورد مطالعه قرار می دهند و از تکنیک های تهیه شده از بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک استفاده می کنند. کسانی که در بخش تحقیقات کابردی هستند تحقیقات اساسی را انجام  می دهند و از آن برای بهره مندی از دارو، کشاورزی، علوم دامپزشکی، علوم زیست محیطی و تولید استفاده می کنند. بیوشیمست های بالینی می توانند در آزمایشگاه های بیمارستانی برای درک درمان بیماری ها فعالیت کنند. بیوشیمیست های صنعتی میتوانند در کارهای تحقیقاتی تحلیلی مانند بررسی خلوص مواد غدایی و نوشیدنی ها شرکت کنند، ترکیبات دارویی را برای توزیع تجاری آماده می کنند.

مقدمه :

کارشناسی ارشد ناپیوسته بیوشیمی بالینی به صورت تخصصی به مباحث بیوشیمی بالینی می پردازد که شامل فعالیت های آموزشی، پژوهشی و کاربردی است. کاربرد این رشته برای اولین بار از تست های شیمیایی برای جستجوی بعضی از ترکیبات در مایعات بیولوژیکی استفاده گردید. دانش آموختگان این رشته با حضور در آزمایشگاه های بالینی (آموزشی-درمانی) نقش کلیدی را در ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی، روز آمد نمودن روش ها، گسترش تحقیقات مستقل و گروهی، آموزش تکنسین ها و کاردان ها و کنترل کیفی آزمایشگاه ها ایفا خواهند کرد.

توانمندی سازی دانش آموختگان برای کسب دانش و افزایش مهارت های نظری و عملی برای حضور موثر در تحقیقات دانشگاهی و بالینی، آشنایی با تکنولوژی های مختلف برای بکارگیری و حل مشکلات تکنیکی در آزمایشگاه ها، افزایش دانش تشخیص مولکولی بیماری ها و گسترش زمینه تولید علم در سطح ملی است ارتقاء کیفیت در برنامه آموزشی، آموزش فن آوری های نوین در زمینه بیوشیمی، آشنایی با تکنولوژی های جدید و کاربرد آن، حضور موثر دانشجو در تحقیق و پژوهش، آموزش دانشجو محوری موجب روز آمد شدن برنامه آموزشی، افزایش توانمندی دانش آموختگان و گسترش زمینه تحقیق در سطح ملی خواهد شد.

اهداف کلی :

هدف از ایجاد این دوره تربیت افراد لایق، متعهد و کارآمد می باشد که توانایی های ذیل را در حد استاندارد های روز داشته باشند:

  • آشنایی با اساس مولکولی و سلولی بیوشیمی و دانش عمومی مرتبط با آن
  • آشنایی با بیوشیمی بالینی و تشخیص مولکولی
  • آشنایی با منابع علمی الکترونیکی و غیر الکترونیکی و چگونگی استفاده از آن ها
  • آشنایی با روش های تحقیقاتی و کاربرد آن
  • آشنایی با روش تحقیق، طراحی طرح اولیه تحقیقی
  • کنترل کیفی و ارزیابی نتایج آن
  • آشنایی با چگونگی نیاز به یک تست جدید و راه اندازی آن

نقش دانش آموختگان

خدماتی

آموزشی

پژوهشی

وظایف حرفه ای دانش آموختگان :

  • ارائه خدمات بیوشیمی بالینی در آزمایشگاه های تشخیص طبی
  • آموزش دروس نظری و عملی برای دانشجویان مقطع کاردانی و کارشناسی زیر نظر اساتید بیوشیمی بالینی
  • همکاری در طرح های پژوهشی مرتبط با رشته

 

بازار کار کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی

دانش آموختگان مقطع کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی می توانند در آزمایشگاه های تشخیص طبی ، بیمارستان ها درمانگاه ها و مراکز بهداشت، آزمایشگاه های خصوصی و در آزمایشگاه های غذا و دارو به عنوان کارشناس مسئول بخش بیوشیمی مشغول به کار شوند و همچنین امکان کار در حوزه های پژوهشی _آموزشی را هم دارند و در این مقطع وضعیت کارشناسان ارشد بیوشیمی بالینی تفاوت چندانی با کارشناسان علوم آزمایشگاهی از نظر سطح درآمد و حوزه ی کاری ندارد و تفاوت اساسی زمانی است که افراد وارد مقطع دکتری میشوند .

فارغ التحصیلان مقطع دکتری وزارت بهداشت میتوانند طرح خود را در قالب هیئت علمی در دانشگاه ها بگدرانند و همچنین پس از فارغ التحصیلی میتوانند در فراخوان های جذب هیئت علمی شرکت کنند، امکان کار به عنوان مسئول فنی آزمایشگاه تک رشته ی بیوشیمی و یا مسئول فنی بخش بیوشیمی آزمایشگاههای چندرشته ای هم برای آنها وجود دارد.

و همچنین میتوانند در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی به عنوان محقق و پژوهشگر مشغول به کار شوند که از نظر درآمد و رتبه ی کاری تفاوت خیلی زیادی بین فارغ التحصیلان ارشد و دکتری بیوشیمی بالینی وجود دارد. در مجموع باید در نظر داشته باشید که اوضاع بازار کار ارشد بیوشیمی بالینی برای فارغ التحصیلان لیسانس علوم آزمایشگاهی، شرایط را بهینه می کند و کسانی که با لیسانس های غیرمرتبط و وزارت علوم وارد رشته بیوشیمی بالینی می شوند حتی الامکان برای رقابت مفید و موثر در بازار کار بیوشیمی بالینی باید در دانشگاههای تراز اول پذیرفته شوند تا این کمبود را جبران کنند. هر چند ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در کل گرفتن مدرک ارشد بیوشیمی بالینی، بسیار بهتر از گرفتن کارشناسی ارشد مرتبط با رشته لیسانس و وزارت علوم می باشد.

دقت داشته باشید داوطلبان با داشتن مدرک کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی می توانند در مراکز درمانی شهری و روستایی به عنوان بازرسان و کارشناسان بهداشت و در بیمارستان ها به عنوان کارشناسی بهداشت در بیمارستان ها و مشغول به کار شوند. همچنین با داشتن مدرک کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی شما می توانید در شهرداری ها، سازمان انرژی اتمی، سازمان غذا و دارو، سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در کارخانه ها ی دولتی مواد غذایی و بهداشتی، اداره آب و فاضلاب و شرکت آب منطقه ای  مشغول به کار شوید.  از دیگر شرایط شغلی شرکت در گرایش بیوشیمی بالینی فعالیت در شرکت های خصوصی و آزمایشگاه های معتمد محیط زیست به عنوان مهندس مشاور و طراحی تصفیه خانه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − یازده =

در حال بارگذاری ...
0